Keresés ebben a blogban

2019. február 4., hétfő

Tartsunk főzőnapot, minden napra jut belőle

Főzzünk egy héten egyszer kiadósan, a többi napon pedig az „eredetileg” előkészített ételt varázsoljuk késszé, újjá. Sok időt spórolhatunk meg ezzel! 

Ha megkérdezzük a háziasszonyokat, szinte kivétel nélkül mindenkinek az a véleménye, hogy nem egyszerű manapság a helyzetük. Család-munka-kert, vidéken még az állatok, s e mellett még változatosan főzni – embert próbáló feladat. Szabadidő alig van. Valóban nem könnyű a feladat, de kis szervezéssel, tervezéssel mégis csempészhetünk szabad órákat is életünkbe. 

Nevezzünk ki egy főzőnapot, amikor a fő tevékenységünk ételek készítése lesz.
Csirkepaprikás nokedlival Kép forrása: Pinterst.com
Készítsünk egy paprikás csirkét, sokkal több zsiradékkal, hagymával, mint ahogyan szoktuk. Annyi csirkemellet tegyünk bele, amennyire szükség lesz a hét hátralévő napjaira is – a család létszámától, étvágyától függően. 

Amikor készen van a csirkepaprikás, egy adagot mindjárt megeszünk belőle – mondjuk nokedlival –, a többit kivesszük a pörköltléből. 

Másnap egy napi adag húst egy kevés lével, pici zsiradékkal felengedünk, majd meghintjük kakukkfűvel, bazsalikommal, rozmaringgal, oregánóval. Belekockázunk egy meghámozott uborkát, laskára vágott paradicsompaprikát, valamint egy padlizsánt. A padlizsánt előtte karikára vágjuk és olajban kisütjük, lecsepegtetjük, majd nagy kockára vágjuk. Ez az étel már nem paprikás csirke, könnyű, nyári ebéd-vacsora.

Harmadnap hortobágyi húsos palacsintát készítünk. Ehhez kisütünk néhány palacsintát. Az egy napi adag csirkehúst apróra vágjuk, közé keverünk pici tejfölt, majd a palacsintákba töltjük, és a szokásos feltekerés helyett, négyrét hajtjuk a tésztát. A csirkepörkölt levét tejföllel összekeverjük, és a palacsintákra öntjük. Forró sütőben jól átmelegítjük.
Hortobágyi húsos palacsinta Kép forrása: Wikipédia
Negyednap rizses húst varázsolunk a csirkepörköltből. Kifőzünk két adag rizst a szokásos módon, de a víz egy része helyett a paprikáscsirke levét tesszük bele. Ha megfőtt, egyik részt félretesszük hűtőbe, mert később szükségünk lesz rá. A maradék rizs közé keverjük a földarabolt húst.
Rizses hús Kép forrása: Gaszroabc
A következő napra töltött burgonyát készítünk. Megfőzzük a burgonyát egészben, majd a héját lehúzzuk, közepét kivájjuk és megtöltjük darált csirkehússal. Tetejét leöntjük 2 dl tejfölben elkevert egy egész tojással. Néhány percre, amíg a tojás megdermed, sütőbe tesszük.
Töltött krumpli Kép forrása: Gasztroabc
Hatodnap még mindig töltött ételt készítünk, ezúttal töltött paradicsompaprikát. A félretett rizst összekeverjük apróra vágott csirkehússal és a paprikákba töltjük. Tetejére sajtdarabokat teszünk, úgy rakjuk sütőbe. Addig sütjük, míg a sajt megolvad a tetején.

Töltött paprika Kép forrása: Gasztroabc
Az utolsó napon rakott makaróni kerülhet az asztalra. Egy sor apróra tördelt, kifőzött makarónit és a megmaradt összes csirkehúst és pörköltlevet használjuk hozzá. A főtt makarónit rétegesen beletesszük egy tepsibe úgy, hogy alul-fölül a makaróni legyen. 

Besamelt készítünk a következő módon: 2 dl tejet 2 dkg lisztet és 2 dkg vajat összekeverünk, majd sűrűre főzzük. Végén belekeverünk 10 dkg reszelt sajtot. Ezzel öntjük le a rakott makarónit, ettől szép kérget kap. Addig sütjük, míg szép pirosra nem sül. 
Rakott makaróni Kép forrása: Gasztroabc
Ezzel a „technikával” nem kell mindennap a tűzhely mellett tölteni sok-sok órát, amit esetleg magunkra, vagy gyerekeinkkel egy közös játékra, beszélgetésre, lazításra fordíthatnánk. A „minden napra jut belőle” módszer csak egy példa. Ki-ki ötlete és pénztárcája alapján variálhatja. 
Természetesen bármilyen húsból elkészíthető.

Jó étvágyat kívánunk hozzá!

Szöveg forrása: 1980-as évek eleje , rádió Napközben c. műsora



1 megjegyzés: