Keresés ebben a blogban

2020. május 24., vasárnap

Álhernyó sereg pusztítja a nőszirmot

A napokban megsokasodtak azok a bejegyzések, melyek az iriszek letarolásáról szólnak. Sokan kérdezik, mi az a hernyó, amelyik ennyi kárt tud csinálni.
Az Édenkert.hu oldalán találtunk egy remek összefoglalót a kártevőről és az ellenük való védekezésről. Változtatás nélkül adjuk közre.
Mire észre vettük, már nagy volt a baj, egyik napról a másikra ellepte és szinte teljesen letarolta a nőszirom levéldarázs szürkés álhernyója az íriszeket. Gyors gyűjtögetésbe kezdtünk.

A nőszirom ismert kártevője a - nőszirom levéldarázs (Rhadinoceraea reitteri)

Május, júniusban a nőszirom leveleken rágásnyomok jelennek meg, és eleinte apró, szürkés testű és fekete vagy sötét fejű álhernyó (hernyója a lepkéknek van, de ő egy levéldarázs) nagy étvággyal rágcsálja a levélszéleket. Akár 2 cm nagyságúra is megnőhetnek és több négyzetcentis levéldarabokat is képesek elfogyasztani.
noszirom_leveldarazs2

Júniusban bebábozódnak és a talajba húzódnak, hogy ott vészeljék át a telet. A következő év tavaszán a földből kelnek ki a feketés légynek tűnő levéldarazsak, akik a nőszirom leveleire rakja tojásait, ahonnan majd indítják a lárvák a támadást.

Hogyan védekezzünk ellene?

Kiskertekben környezetbarát megoldás a gyűjtögetés. Erős rajzás esetén ez persze nem túl kellemes feladat, mivel a levelek és a talaj is tele lehet a kúszómászókkal.
noszirom_leveldarazs1
Hány darab lárvát látsz a képen?

noszirom_leveldarazs3_01
Álhernyó szüret
Vegyszeres védekezés esetén kontakt hatású rovarölővel (Sherpa, Decis) permetezzük ellenük, lehetőleg még a lárva stádium elején. Mivel az írisz levelein nehezen marad meg a permetszer, tapadásfokozó szer hozzáadás mindenképp javasolt. A következő évben április-májusban figyeljük az apró álhernyók megjelenését és ne várjunk a permetezéssel.
noszirom_letarolva
Ez maradt utánuk
UI: Másnapra ugyanúgy ellepték az álhernyók a nőszirmot, így folytatódhat napokig a gyűjtögetés.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése