Keresés ebben a blogban

A következő címkéjű bejegyzések mutatása: házilag készült. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: házilag készült. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. február 6., szerda

Egy teknő születése

Elmesélek egy történetet a közelmúltból.


Belefogtunk a házi kenyérsütésbe. A dagasztás kétemberes munka volt, mert a könnyű tálakban nem lehet erőteljesen dagasztani. Egyikőnk fogta, a másikunk dagasztott. Gyorsan rájöttünk, hogy ez így nem mehet tovább, kell szereznünk egy dagasztóteknőt. 

Elég borsos árakat kérnek érte, ezért elhatároztuk, hogy szerzünk egy nyárfarönköt és elkészítjük magunk.
Állagmegóvás és száradás után használható
Az ilyen jellegű háziprojekteket nem nyűgként éljük meg, hanem kihívásként, kalandként. A jelszónk, ha más meg tudta csinálni, akkor mi is. 

Eljutottunk addig, hogy a matéria már nem jelent akadályt, tehát csak a szakmai fogásokat kell megtanulni. A youtube mindenkinek barátja, így esténként több videót is végignéztünk, hogyan készül a teknő. 

Az alapanyag azonban hiányzott. Ekkor történt a csoda, mert nem nevezhetjük másnak: falubeli kedves barátunk beállított egy igen méretes nyárfarönkkel téli tüzelője felfűrészeléséért cserébe. Megkötöttük az „üzletet”.
Kezdő lépések
Párommal gyorsan döntöttünk, hogy a farönkből teknő lesz. A következő napokban előkerült a láncfűrész, a vízmérték és a ceruza. 
A minta
A félbehasított rönkre előrajzoltuk a formát, s kezdődött a munka. Eltávolítottuk a fa kérgét és a balta munkába lendült.
Az első baltavágások

Alakul
Fűrésszel és baltával megnagyoltuk kívülről, ekkor már látszódott némi teknőforma.
Már kezd teknő formája lenni
A rönk ezután felkerült a fűrészbakra, s nekiállhattunk nagyolni a belsejét.
Derékkímélő bakon könnyebb dolgozni
Először a balta játszotta a főszerepet, de egy idő után elég nehéz volt ezzel hozzáférni. 
Belül is ígéretesen alakul
Célszerszám kellett, amit kapocskának hívnak. Ez nincs minden háztartásban, nálunk sem volt. Akadt viszont több kőműves kalapács. Némi alakítás, köszörülés és készen volt a kapocska, mellyel sokkal finomabban lehetett belülről faragni. 
Az elkészült kapocska

Kapocska nyomai
Legvégén a perem kialakítása történt. 

A munkafolyamat pontosan három hétig tartott. 
Voltak napok, amikor csak fél óra jutott farigcsálásra, máskor 2 óra. Voltak extrém meleg napok, amikor a hűs  műhely is melegnek bizonyult, így ezeken a napokon nem faragtunk.

Telített sóoldat
Amikor elkészült, megtöltöttük telített sóoldattal, s azt néhány napon át hagytuk benne állni, egyfajta állagmegóvás céljából, hogy ne repedezzen meg.

Az eljárás szakszerű leírása: "A konyhasóval való kilúgozásnál a fát nyolc napon át telített sóoldatban tartják. Az ily módon telített fának állítólag sem a nap melege, sem a hőmérséklet változásai nem ártanak. A konyhasónak fakonzerváló hatása ismeretes, egyebek között világosan mutatja ezt a hatást az az ismeretes tény is, hogy a sóbányákban levő fa nem korhad el.

Konyhasó helyett szokták a fát oly sóoldatokkal is megitatni, amelyek forró vízben sokkal könnyebben oldódnak, mint hidegben. A fa kihűlése és az oldószer elpárolgása után a fasejteket sókristályok töltik ki, melyek a fa fogyását, repedezését és vetemedését megakadályozzák. " Digitális tankönyvtár: Fakonzerválás 

A munka alatt sok ismerősünk nézte meg a teknő készítését, néhányan kipróbálták a kapocskát, és mindenki azt mondta, hogy ez nehéz mesterség. A végeredmény azonban azt mutatja, hogy egy ezermester nem ismer lehetetlent.

Hogy miért írtam le mindezt? 

Vidékre kerülve az ember gyakran szembesül azzal, hogy már megint a városba kell menni, venni valamit, mert hiányzik, kellene.

Sok költségtől kímélhetjük meg magunkat, ha körülnézünk a ház körül és a meglévő anyagokból a meglévő eszközökkel magunk próbáljuk meg elkészíteni a hiányzó dolgot. Akár újrahasznosítással akár teljesen új eszköz létrehozásával.

Merjünk bátran nekifogni dolgoknak. Legfeljebb nem lesz olyan tökéletes, a mesterek biztos találnak kivetnivalót benne, de mi készítettük, a miénk és használható, funkciójának teljesen eleget tesz.

Egy teknővájókról (akik ugye a teknő mellett konyhai felszereléseket is készítenek, mint kanalak, vágódeszkák, tálak, tányérok) szóló kisfilmben hallottam a következőt. Az igazi kézműves fafaragott termékeken minden késvonás látszik. Ma már, amikor a műveletet sokan gépesítették, és azok tükörsima felületet adnak, az emberek rákaptak, hogy az a szép és jó, ami teljesen sima. Így a "hepehupás" termékeket nem keresik. De azt is elmondta, hogy a kézi faragásnál menet közben is kiderülhet, hogy az anyagban olyan szálcsavarodások lehetnek, ami miatt el lehet ugyan készíteni a terméket, de nem lesz tartós, szálazni, repedni, töredezni fog, és például a nedvességet is jobban fogja magába szívni Ez a zsindelyeknél pl. nagyon nemkívánatos. Emiatt van, hogy a kézműves termékek nem simák, viszont sokkal tartósabbak.

Idén ismét kaptunk egy rönköt. Mi már látjuk benne a teknőt, csak ki kell hámozni.

Virágné Fejes Éva írása




2019. január 26., szombat

Készítsünk ciroksöprűt!

Vidéki ember télen sem tud unatkozni. Szerszámokat javít, nyárról halogatott apróbb dolgokat javít, készít. Így van ez nálunk is. A hó és a hideg a lakásba kényszerít bennünket.
Varrunk, kézimunkázunk, kézműveskedünk.
Vidéken a söprűk keresett eszközök. Lakásban, udvaron egyaránt. Én egyébként is nagyon szeretem őket. 
Sepregető kislány
A madaraknak és a baromfiaknak minden évben termelünk cirkot. Vétek lenne a magoktól megtisztított cirkot veszendőbe hagyni menni. Adta magát, hogy söprűt kell belőle készíteni. No de hogyan?
Régóta nézegetjük a söprűkötés rejtelmeiről szóló videókat. Gondolkodtunk is egy söprűkötőgép elkészítésén, aztán úgy döntöttünk, az évi 4-5 db seprű miatt nem kell kötőgép. Talán el lehet azt készíteni anélkül is. Kihívásként éltük meg a söprűk születését. Kicsit nem szabályosak, nem dizájnosak, de a célnak épp megfelelnek. A kicsikkel a réseket, bútorok alját, fal és bútor közötti részeket pókhálózom, a nagyobbal a szöszöket sepregetem össze bútorokról, szőnyegről. Mindennap azért nem porszívózok én sem.
Néhány képsort mutatok a készítés menetéről, mely alapján bárki el tudja őket készíteni, csupán alapanyag kell hozzá.  
A kellő hosszúságban levágott, megszáradt cirokszálakat egy ritkásabb fésűvel magtalanítjuk. A magokat felhasználhatjuk baromfiak etetéséhez (nálunk a kiscsibék kapják), madarak téli etetéséhez és ne feledkezzünk meg egy-két marékkal félretenni vetőmagnak sem.
Cirokszár tisztítás

A megtisztított cirkot méretre válogatjuk. Nálunk ez abból áll, hogy a cirokszálakat egymás mellé rakosgatjuk úgy, hogy a végük egy vonalban legyen. A közel egyforma hosszúságúakat egy-egy kötegbe különrakjuk.

Méretválogatás
Az így kapott kötegeket egy helyen (deréktájon ) jó erősen összekötözzük csinos csomóba. 
Egy kisebb söprűhöz való köteg
Ezután tehetségtől és fantáziától függően vagy levarrjuk a végén több sorban, vagy mint a lentebbi képen látjuk, konverves dobozzal összefogjuk a köteget. 

Még befejezés előtt állnak

Készíthetjük külön nyéllel, de ha elég hosszúak a cirokszálak, akkor a saját szárából is alakíthatunk ki nyelet.

Söprűkollekcióm egy része
Látjátok, némi kézügyesség, fantázia és máris készen van. 
Nem kell megijedni, hogy én ezt nem tudom elkészíteni, főleg , ha adott az alapanyag. Arra biztatok mindenkit, ha készíteni szeretne valamit, ne habozzon. Lehet, hogy az első darab nem lesz a legtökéletesebb, de időben az ember saját technológiát dolgoz ki, s ettől lesz egyedi a készített darab. Mint nálunk. El is neveztük a projektet "Virág seprűkötő manufaktúra"-nak. 

Megjegyzés: a sors fintora, hogy miután elkészültek ezek a darabok, felmerül, hogy nem ártana egy vesszőseprű sem a portára, vagy netán kettő. Google nekünk is a barátunk. Beütöttem, hogy vesszőseprű, s milyen képek jöttek velem szemben? Hát az én söprűim, csak kicsit szebb, szabályosabb kivitelben. 


Kellemes téli időtöltés kívánunk.


2019. január 11., péntek

A lebontott karácsonyfa sorsa

Gyakori kérdés a közösségi oldalon, hogy mit kezdjünk a lebontott karácsonyfával. 
Összességében elmondhatjuk, hogy nem kell egyből a kukába dobni, mert számtalan felhasználási lehetősége van.
Kép forrása: https://pixabay.com/hu/kar%C3%A1csonyfa-d%C3%ADsz%C3%ADt%C5%91-elemek-kar%C3%A1csony-1149619/
Lehet belőle gyújtóst készíteni (felaprítani és kis kötegekbe kötni. Én bele szoktam tenni egy lisztes vagy cukros papírzacskóba, hogy a levelei ne potyogjanak szanaszét. Azért egyszerre nem tanácsos a tűzre tenni, hogy elégjen! Apránként, más fával vegyítve.
Kép forrása: http://www.borsonline.hu/aktualis/on-fizetne-nehany-apro-faagert-tizenketezret/164654
Lehet, hogy a leveleit lerázzuk, összeszedjük és egy papírzacskóban eltesszük a kertészkedési szezonra. Olyan helyre szórjuk ki, ahol sok a csiga. Nem szeretik, mert szúrja a hasukat.
Kép forrása: https://www.edenkert.hu/novenydoktor/novenyvedelem/vedelem-meztelencsigak-csupaszcsigak-ellen/5087/
A leveleket a földbe is leáshatjuk, ahol sok a vakond és valamit meg szeretnénk óvni tőlük. Ők sem szeretnek a tűlevelek között turkálni.
Ágaprítóval feldarabolhatjuk és az egész mehet a komposztra. De mert nem nagy tételről van szó, megtehetjük ugyanezt egy metszőollóval is.
Megetethetjük a kecskékkel. Ha mástól kérjük el erre a célra, feltétlenül kérdezzünk rá, nem kezelték-e a fát valamivel a lombhullás ellen. A kapott fákat alaposan nézzük át, nehogy valami kis fémből készült akasztó legyen a fán vagy valami műanyagszál a díszekből.
Használhatjuk az ágakat a vetemény takarására kora tavasszal, hogy a verebek, galambok ne szedjék ki a frissen elvetett magokat.
Kép forrása: https://www.facebook.com/groups/169229386510349/permalink/1395853003847975/
Használhatjuk a sünöknek létesített kuckó borítására is. Nálam egy falevélkupac , némi szalma és széna szolgál téli menedékül nekik. Ha fenyővel letakarjuk, még a kutyák sem nagyon szeretnek ott turkálódni, ha netán a odavetődnek.
Kép forrása: http://www.mme.hu/epitsunk-termeszetvedelmi-rozserakast-segitsunk-sunoknek-teli-szallast-talalni-ii
De ha pl. a múltkori virágzáskésleltető módszert alkalmazzuk a fagyok ellen, itt az alkalom, a fenyőágakkal remekül letakarható egy-egy gyümölcsfa környéke. 
http://vukmagazin.blogspot.com/2018/12/mar-most-gondoljunk-tavaszi-fagyokra.html
Szintén itt, a magazinban írtunk róla, hogy egyik ágából házi barométert készíthetünk. 
http://vukmagazin.blogspot.com/2019/01/idojaras-elorejelzes-otthoni.html

Ha elég vastag a törzse és van időnk és energiánk, a törzset külön kifaraghatjuk virágkarónak. Héját lehántjuk és éles, faragásra alkalmas bicskával csodaszép mintázatot faraghatunk. Faragás nélkül is jó támaszték a nagyobb, karózást igénylő növényeknek. Ha a végét még meg is égetjük, vagy netán lekenjük valami favédő anyaggal, tartós is lesz.
Ha elég hosszan vastag a törzse, akkor, aki tud esztergálni, remek szerszámnyelet csinálhat belőle. De esztergálás nélkül, egy vonókéssel is simára, egyenletes vastagságúra faragható.
Szintén hántolva, szárítva barkácsolni vágyók képkeretet készíthetnek belőle. A még ügyesebbek ezt is faraghatják a legkülönfélébb rovátka mintákkal.
Kép forrása: https://noklapja.nlcafe.hu/otthon/2017/08/19/egyedi-kepkeretek-amiket-barki-konnyen-elkeszithet/
Az elágazási csomóknál feldarabolhatjuk két-három arasznyi darabokra, az ágait megkurtítva és a ház körül lévők fák törzséhez erősíthetjük. Remek fészkelőhelyek a kis énekesmadaraknak.
Ha szoktunk szénát szárítani és elég nagy a fánk, fejjel lefelé a földbe szúrva remek szénatartó, szánaszárító készíthető belőle. A szénának való nem fülled be, nem penészesedik be, ha rászórjuk.
Az összegyűjtött tűlevelekből illatosítót készíthetünk. 
Fenyő- vagy cédrusgally (vagy bármi más jó illatú fáról egy kis ágacska), babérlevél, szerecsendió. Komplex illatot kapunk, amihez a szerecsendió különleges aromát ad hozzá. Ha nem por alakban, hanem egészben rakjuk bele, akkor előbb reszeljük le kicsit a külső rétegét és egy az egyben dobjuk bele a főzetünkbe.
Két csészényi vizet tegyünk a kályhára egy lábasba, majd szórjuk tele a különböző illatosítókkal, fűszernövényekkel, citrusdarabokkal, de csepegtethetünk bele kedvünkre illóolajat is. Hagyjuk főni, kb. egy órán keresztül, míg az egész lakást be nem tölti a kellemes illat. Közben persze időnként pótoljuk az elpárolgott vizet.
Az illatkeveréket töltsük egy befőttesüvegbe, hagyjuk a szobában, amíg hűl, majd tegyük a hűtőbe. Bármikor kedvünk támad egy kis illatosításra, vegyük elő, és főzzük fel újra. Ahogy a felfövő étel illata betölti a lakást, úgy az illatosítók is illatoznak felfőzés után.
Reméljük, a felsorolt ötletek alapján mindenki rájön, hogy nem hogy sok, de inkább kevés az az egy fa, hogy minden tippet kipróbáljanak.

Virágné Fejes Éva
2019. január 11.













2019. január 3., csütörtök

Időjárás-előrejelzés otthoni módszerekkel


A mezőgazdasággal foglalkozók mindig a természet kezében vannak, munkaidejüket, feladataikat az időjáráshoz kell igazítaniuk.
Ma már könnyű dolgunk van, a TV, rádió és internet folyamatosan tájékoztat az aktuális időjárásról, és előrejelzés is van. Bár adott régiókban viszonylag pontosak ezek az előrejelzések, ám, a régión belül azért lehetnek eltérések.

A barométer megjelenéséig a vidéken élő, földműveléssel foglalkozó emberek a népi tapasztalatok, megfigyelések alapján elég pontosan megjósolták az időjárás változását. Ehhez kénytelenek voltak folyamatosan figyelni az egyes természeti jelenségeket, mint madarak, állatok viselkedése, az egyes növények viselkedése, a szélirány, szélerősség, stb. Ezek mind-mind támpontok voltak ahhoz, hogy tudják, milyen idő várható.

Később divatba jöttek szélirány- és szélerősségmérők, légnyomásmérők, un. barométerek, melyekkel nagy pontossággal előre tudni lehet, milyen idő várható pár napig. Napsütéses idő lesz vagy esni fog.
Ám némi barkácsolással mi magunk is készíthetünk időjárás-előrejelző eszközöket.
Az egyik elkészítése épp aktuális. Három nap múlva lebontjuk a karácsonyfákat, melyek a lakás melegében már eléggé jól megszáradtak. Aki pontosan szeretné tudni az elkövetkezendő időjárást, ne dobja ki, barkácsolhat belőle magának egy természetes barométert.
.
Ehhez egy már száraz fenyőfa csúcsáról (mindegy 1 m hosszú legyen) egy kivételével az összes oldalágat tőből levágjuk. A törzs egyik felét lefaragjuk, hogy a falra tudjuk erősíteni.
A megfaragott rész a meghagyott ághoz oldalt és ne vele szemben álljon.
Az oldalág ugyanis az időjárásnak megfelelően lefelé és felfelé görbül.
Fenyőnk a várható időjárást néhány órával megelőzően mutatja.
Ha az idő romlik, az ág az ég felé hajlik, ha pedig jó időt várunk, az ág lefelé konyul.
Ha aztán idővel a fenyőbarométerrel tapasztalatra tettünk szert, a falra jeleket is tehetünk, amelyek a várható időt mutatják. Nagyapáink szerint komoly konkurenciát jelenthetnek a hivatalos időjárás-előrejelzésnek. Szerintük ezt a tényt a szomszédok is értékelni fogják.

Az első tudományos eszköz a légnyomás mérésére a barométer volt. Kezdetben csak az igazán jómódúak engedhették meg maguknak, hogy megvásárolják a meglehetősen drága barométert. A kevésbé tehetősek hozzájuk igazították a mezőgazdasági munkálatokat.

A barométerek jelzése alapján, ha több napon át emelkedik a légnyomás, akkor javul az idő, ha esik a légnyomás, rosszabb időre számíthatunk. De ezt természetesen a szél iránya és erőssége is befolyásolhatja.

Egy jól bevált és pénztárcakímélő barométert magunk is készíthetünk.
Nem kell hozzá más, csak egy széles szájú befőttesüveg, egy hosszúnyakú üveg és színezett víz.
Lehet sima víz is, csak a színes látványosabb és jobban látható.
A vizet a befőttesüvegbe töltjük, majd fejjel lefelé beleállítjuk a borosüvegünket. Az üvegből nem jön ki levegő, mert víz az útját állja.
Ha a légnyomás emelkedik, felnyomja a folyadékot a szélesebb üvegbe, így a nyakban felemelkedik a szint.
Ez azt jelzi a gazdálkodóknak, hogy meleg, száraz napok következnek. Locsolni kell, lehet a kaszálni a téli takarmánynak valót.
Ez egy egyszerű és hatékony házi barométer és pénzbe sem kerül.
A készítés  menete megtekinthető az Edward kori farm 2. részében 14,40-től.


Kellemes kertészkedős időt kívánunk erre az évre!


2018. december 20., csütörtök

Karácsonyi böjtös étel a hal


December 24-én a a katolikus családok böjti napot tartanak, ez a karácsony böjtje, ami azt jelenti, hogy csak este fogyasztják el a böjti vacsorát. Ez eredetileg (gyümölcsök) alma, dió és méz valamit foghagyma voltak, majd vajas bableves (zsír nélkül) hús nélkül (böjtös bableves), végül mákos guba (pupácska) volt. Újabban kialakult, hogy bár húst, zsírt, tejet, tojást nem ettek ilyenkor, a hal mégis az asztalokra kerülhet.

Kép forrása: https://femina.hu/karacsony/rantott-hal/

Kép forrása: https://femina.hu/recept/karacsonyi-halaszle/

A karácsonyi halevés szokása valamennyi európai keresztény országban elterjedt. Nálunk és a lengyeleknél a karácsony elmaradhatatlan fogásává vált a halleves. Oroszországban a lazaccal és kaviárral töltött palacsinta, a blini, a németeknél a pirítóssal tálalt kaviár, a svédeknél a lutfisk nem hiányozhat az ünnepi menüből. 

Nálunk jellemzően pontyot választanak a vásárlók. Vásárolhatunk lefagyasztott filézett halat, de sokan az élőhalat részesítik előnybe. Aki nem tudja feldolgozni, az megkéri a halárust, hogy végezze el ezt a munkát. 

Ez a kis videó bemutatja, hogy nem olyan borzasztóan nehéz művelet ez, otthon is elvégezhető, inkább annyi a hátránya, ha otthon végezzük, hogy utána lehet takarítani. Ez azonban nem lehet akadálya annak, hogy magunk tisztítsuk, filézzük ki a pontyunkat.

Áldott békés ünnepi készülődést kívánunk mindenkinek!

Virágné Fejes Éva
2018. december 20.

2018. december 15., szombat

Különleges jégmécses


Az előttünk álló hetekre igazi téli időt jósolnak. Kihasználva a fagyok adta lehetőséget, készítsünk jégmécsest. Feldobhatjuk vele a teraszt, az erkélyt, de akár a külső ablakpárkányt vagy az udvart, kertet, járda melletti szegélyt is.


Ehhez nem kell más, mint két különböző méretű műanyag edény, melyek egymásba rakhatók úgy, hogy bőven van hely közöttük. A kettő közti hézagot vízzel töltjük fel. A vízbe tehetünk mindenféle leveleket, terméseket, virágot, örökzöldek ágait, kinek mi van otthon. A belső üres edénybe tegyünk valami nehezéket, vagy ragasztószalaggal rögzítsük a belső, üres flakont, edényt, hogy ne jöjjön a víz színére.


Ha igazán szépet szeretnénk, akkor rétegenként fagyasztjuk a jégmécsesünket, így a mécses oldalát teljes magasságában díszíteni tudjuk. Ha készre fagyott, akkor a felső üvegbe forró vizet öntünk, majd ha körülötte megolvadt a jég, akkor kiemeljük az üres flakont. Ezután a nagy flakont tesszük forró vízbe, s itt is, amikor a flakon körül megolvadt kissé a jég, akkor lehúzzuk a mécsesünkről.
Készíthetjük őket tömör tömbként is, ilyenkor a tetejére helyezzük a mécsesünket.

 Formákhoz használhatunk akár kuglófsütőt is. Ha üveggel dolgozunk, óvatosan olvasszuk ki, nehogy az üveg elpattanjon. Ha erkélyre, teraszra szánjuk, célszerű olyan tányérba , tálcára helyezve kitenni az erkélyre, teraszra, amelybe belefér annyi víz, amennyit a jégmécses elkészítéséhez felhasználtunk, ha hirtelen megenyhülne az idő, és elolvadna. 


Végül nem marad más hátra, mint egy gyertyát vagy mécsest belehelyezni és várni az estét, hogy meggyújthasd és gyönyörködni a látványban. Használt, de még elég nagy gyertyák így is újrahasznosíthatók. 



Képek forrása: pinterest.com

Nálam pár éve készültek különleges jégmécsesek egészen egyedi technikával. Teljesen eltér az eddig ismertetettektől.
Munkamenet a következő. Végy egy libát.

Adj neki minden 5 órában egy vödör langyosvizet. Az előzőleg kihelyezett, már megfagyott vizet a vödörrel együtt tedd cserépkályha mellé. Kis idő múlva egy jégkupola emelkedik fel a víz színére. Fogj egy szemétlapátot (hogy a vizet ne csepegtesd végig a lakáson), emeld ki a jégkupolát, szemétlapát fölé tartva rohanj ki vele gyorsan az udvarra. Ezt követően keress egy olyan helyet, ahova pár napra elhelyezheted. Fordítsd meg kupolával lefelé. Most egy üvegkaspót kaptál.
Szedd elő a karácsonyi csili-vili gyertyatartóidat vagy mécsestartóidat és helyezd bele. Várd az estét, és sötétedés után gyújtsd meg a gyertyát/mécsest.



Mindenkinek szeretetteljes készülődést kívánunk a karácsonyi ünnepekhez, az alkotókedvűeknek pedig minél ötletesebb mécseseket.

Virágné Fejes Éva
2018. december 15.