Keresés ebben a blogban

2018. június 10., vasárnap

Hol vegyek házat?


Hol vegyek házat, avagy milyen a kiszemelt település. Ehhez szeretnék pár gondolattal segítséget adni.

Gyakran olvasom különböző csoportokban a következő kérdést. Hol érdemes házat venni vidéken? Él-e valaki egy bizonyos településen, vagy környékén, mert érdeklődni szeretnénk a faluról, a lakóiról.

Gyakran leírom a következőket.


Az a bibi az ott élők véleményével, hogy egy kicsit mindenki elfogult. Nem biztos, hogy olyan igényeik vannak, mint a kérdezőnek, nem biztos, ha megtehetné a kérdezett, hogy máshová költözzön, akkor is ott lakna. Sőt, gyakran nagyon dícsérik, aztán a végén kiderül, hát neki pont van ott egy eladó ingatlana. Vannak dolgok, melyek eszedbe sem jutnak, hogy rákérdezz, csak ha szembesülsz vele, látod személyesen. Mindig a személyes tapasztalatok azok, amelyek az egyes ember kíváncsiságát ki tudják elégíteni. Ahányan vagyunk , annyiféle igényünk van, annyiféle ízlésünk. Egy lakás , egy otthon nem olyan, hogy ma megunom, holnap kidobom és veszek másikat. Mások véleménye nem lehet döntő. Segíthet a megítélésben, de arra nem szabad alapozni.


Nézzük sorra, mi is kell ahhoz, hogy új otthonba költözhessünk.


Közhelynek tűnik, de költözni csak oda tudsz, ahol van eladó telek (ha építkezni akarsz) vagy ingatlan , lehetőleg nagy telekkel, ha erre is igény van. Mert vannak, akik csak a nagyváros zajából szeretnének kiszabadulni , de a városi életformát, stílust meg akarják tartani. Nekik a kisebb telekkel bíró házak is megfelelnek.

Persze, az ára sem utolsó. Nézz szét a hirdető oldalakon, hol árulnak olyan házat azon a vidéken, azokon a településeken, ami megfelel az igényeidnek, igényeiteknek no meg a pénztárcátoknak is. Utána körül kell járni a témát, szűkíteni a kört az eladó ingatlanok ismeretében. Fontos dolog, ha pl. gazdálkodni szeretnél, konkrétan mi az, mert ez is meghatározza, hogy mely környékek, települések jöhetnek számításba a lakásvásárlásnál. 

Ha kiszemeltétek a számításba jövő házakat, akkor lehet továbblépni, és még mindig elég a település honlapján vagy a neten informálódni. Van-e a környéken munkalehetőség, iskola, óvoda, orvos. Ma már az internet segítségével könnyen megtehető, hisz csak beírod, hogy munka és a megye és máris számtalan találatot dob fel a rendszer.

Arra is érdemes figyelni, hogy a ház jól megközelíthető legyen, ne kelljen sokat lépcsőzni. Nyaralónak kiváló, de naponta nem biztos, hogy nagyon ideális. Főleg télen, havat lapátolni, csúszkálni a lépcsőkön, felvinni oda dolgokat, stb. Egyszer ti is lesztek idősebbek, amikor örültök, ha minél kevesebb a lépcső vagy kisebb az emelkedő az udvarban, a telken. 

Ezeket a kérdésköröket (környék, van eladó ingatlan, ára, megközelítés, munka és tanulási lehetőség) körbejárva nagyon leszűkül a szóbajöhető eladó ingatlanok száma. Most már jöhet a személyes tapasztalatszerzéssel. Kirándulásnak sem utolsó egy-egy szabadnapot, hétvégét rááldozni.

Menjetek el, beszélgessetek a szomszédokkal, a falubeliekkel. A szomszédtól megtudod, miért adják el a házat. Sokszor az értékesítés előtt felújítják a házakat, vagy legalábbis kifestik, kimeszelik, eltűntetve ezzel sok értékes információt a lakásról. Vizesedés, penészesedés, repedések, hiányos vagy teljesen hiányzó szigetelés, beázások, stb. Néha ez is nagyon fontos információ. Nem árt a kémények állapotát alaposan megnézni, későbbiekben ez is fontos lehet. 

Az sem utolsó szempont, hogy milyen a lakás. Nem elég, hogy négyzetméterre megfelel. Vannak apró buktatók. Pl. az ajtók, az előszobák nagysága. Ne akkor szembesülj azzal, hogy kicsi az ajtó, keskeny a folyosó és nem tudod a kedvenc foteledet vagy kanapédat bevinni rajtuk a szobába, mikor költözöl. Ezek a problémák főleg a régi építésű házaknál fordulhatnak elő, amikor még a bútorok sokkal szerényebbek voltak, mint a maiak. 

Nézd meg a kerteket, ki mit termel. Ha megvetted és te tököt akarsz termelni, de ott a tök nem szeret, akkor eső után köpönyeg. Ha nagyon sziklás, kavicsos a talajod, az is befolyásolja, mit termelhetsz. Kérdezz rá a belvízre, de neten is utána tudsz nézni, nehogy menet közben derüljön ki, alig tudsz valamit termelni a kertben, mert az év nagy részében magasan áll a talajvíz. Érdeklődd meg, hol, hogyan szokták értékesíteni a megtermelteket. Ha van a településen olyan, aki gazdálkodik, akár őt magát is megkereshetitek pár kérdés erejéig. Szeretnél-e esetleg állatokat is tartani? Ha nincsenek melléképületek ehhez, fontos, hogy az adott ingatlanra adnak-e még ki építési engedélyt. Ha elmész, érdeklődd meg, hol szokták a takarmányt, szénát, szalmát beszerezni. Hová, hogyan szokták értékesíteni őket? A későbbiekben fontos lehet, mert ha nem tudod eladni a portékát, csak nehézségek árán, vagy nagy távolságra kell szállítani a nagybanira, az lényeges költségeket jelent. 

Ha vállalkozni szeretnél, a helyi vállalkozásokat is tudakold meg, lehet , hogy az elképzelésedet már más megvalósította és a településen, már nagyságánál fogva is nincs több igény újabb hasonló vállalkozásra. 

Sokaknál sarkalatos kérdés a település összetétele. Nos ennek egy egyszerű netes kereséssel utána tudsz nézni. De ezek a számok nem sokat mondanak. Elég egyetlen család, aki meg tudja keseríteni egy falu életét, és ez nem az etnikai hovatartozástól függ. Személyes , helybeli beszélgetésekkel erre is fény derülhet. Minden településen "elromolhat" egy ember, minden településen lehet tragédia, minden településen törhet ki -  mai szóval - balhé, de ez sehol sem mindennapos, nem sorozatos. Senki sem tolvajnak, betörőnek gyilkosnak született, csak menet közben esetleg azzá válik. 

Szoktam mondani, menj el a falu kocsmájába, igyál valamit, kezdj el beszélgetni az emberekkel. Maguktól el fognak mesélni dolgokat. Hívd meg őket közben egy kávéra, egy sörre. Menj be a boltba, beszélgess az eladóval, ha jönnek vevők ők is be fognak kapcsolódni a beszélgetésbe. Soha nem szabad csak kérdésekkel ostromolni a helyieket, mert gyanakvók, s inkább nem mesélnek, vagy elhallgatnak dolgokat. Beszélgetni kell velük az időjárásról, a szép kertekről, a bolt árukészletét meg kell dicsérni. Mindenhol van valami, amit dicsérni lehet, amire a helyiek büszkék (egy templom, egy utcácska), s elkezdenek beszélgetni. Közben meg lehet jegyezni, hogy ide szeretnétek költözni, de még nem biztos. No ekkor megindulnak a mesélések. Higgyetek nekem, tapasztalat. Soha ne tegyetek fel direkt kérdéseket, mert a helyiek elkezdenek gyanakodni és inkább elhallgatják a valóságot. Nem tudják, miért kérdezel. 

Nézd meg a település honlapját, a rendezvényeket, a helyi iskola, óvoda képeti, stb. Sokat elárulnak az adott településről, a népesség összetételéről.. Nézd meg térképen a műholdas felvételeket, a sárga emberkével sétálj végig az utcán. Sok-sok infót tudsz begyűjteni.

Nagyítsd fel a térképet a kívánt településnél és a kis sárga emberkét egyszerűen húzd a megnézni kívánt utcára. Ne egyszer tedd meg, többször is. Hogy szokd a látványt és el tudd dönteni, szeretnél-e minden nap ezzel a látvánnyal találkozni. 

Ma már szinte minden családban van gépkocsi, de mégis tanácsolom, a település menetrendjét is böngészd végig. Néha szükség lehet az igénybevételére. Pl. ha gyermek van a családban. Neki iskolába kell járnia, nem mindegy, hány óra alatt, hogyan ér oda. Ha gazdálkodási céllal költöztök , akkor érdemes az adott gazdálkodási formáról is tájékozódni. Érdemes olvasgatni, szakcikkeket, témába illő csoporokba belépni és addig is tanulni. Tanulni, tájékozódni. Némely gazdálkodási forma gyakorlásához szükségesek végzettséget igazoló papírok, ezeket el lehet végezni, meg lehet szerezni még a költözés előtt is. 

Költözés előtt feltétlenül konzultálj a háziakkal a fűtési szokásaikról, sőt nem árt egy házitanfolyamot sem igényelni tőlük. Nehogy az első begyújtásnál már telefüstöld a lakást. Mivel fűtöttek, mennyivel, mikor-hogyan szoktak begyújtani, mikor szokták lezárni, ajtót, huzatszabályozót hogyan kell használni, milyen gyakran kell hamuzni, kormolni. Sok-sok kérdés. Jelentéktelennek tűnnek, de ezek is nagyon fontosak. 

Nem árt tudni, régi építésű házaknál főleg, hogy mikoriak a villanyvezetékek. Nehogy az első alkalommal egyből áram nélkül maradjatok, mert a régi huzalok nem bírják a terhelést, ha megy a mosógép, a mikro, a szárító, a villanytűzhely és a többi. Ha régi a vezetékelés, akkor számítsátok hozzá a költségekhez ennek a cseréjét is. 

Ha idős szülők is költöznek veletek, náluk már előfordulhatnak kisebb balesetek, vagy olyan betegség, ami miatt bottal, mankóval, de akár kerekesszékkel kell közlekedniük. Nekik nagyon fontos (de mindenki lesz egyszer idős, tehát mindenkinek fontos), hogy olyan ajtók legyenek, melyeken akadálymentesen lehet közlekedni ezekkel a segédeszközökkel is. Ha nincs is rá most szükség, arra érdemes figyelni, hogy lehet-e szélesebbre cserélni őket, ha a szükség úgy kívánja. 

Érdemes aszerint is keresgélni leendő lakás után, hogy milyen hobbink, életvitelünk van, mi késztet arra, hogy vidékre költözzünk. Van akinek hobbija a horgászat, neki érdemes olyan helyeken keresgélni, ahol erre lehetőség van. Van, akit vonzanak a hegyek látványa, szeret kirándulni, az olyan helyen keresgél. Van aki nyugalomra , csendre vágyik, akkor célszerű a forgalmas utaktól, autópályáktól minél távolabb, akár zsákfaluban is keresgélni lakást. 
Mindig érdemes minden eshetőséget figyelembevéve választani, de okosan, lépésről-lépésre meg lehet találnia mindenkinek a számára legideálisabb lakhelyet. 

Néhány tanács a Vidéken újrakezdők csoportból


Én kiegészíteném ezt. Ma már az is NAGYON fontos, hogy az adott településen van-e internet, és ha van, akkor milyen gyors. Nem mindenki az ötven évvel ezelőtti technikával képzeli el a dolgokat, és ma már kell, hogy szinten maradjunk a technikai vívmányokkal. Ha tetszik, ha nem. És ilyet (pedig itthon már több évtizede lehet netezni) még a mai napig nem látni az ingatlanos hirdetésekben. Pedig fel kéne tüntetni, hogy xy település, ilyen net, olyan szolgáltató, amolyan sebesség. 

Apróság még: méhész a közelben jó is nem is. Ha nem szereted a kutyát, macskát, vadkárt, jól gondold meg a vidékre költözést! Figyelni kell, ha valaki cipőkkel tüzel télen, vagy utcai lombos fák vannak, azt Te nem írthatod, de kérheted. Sok varjú, hangya, egér, róka van a környéken. Állattartást a szomszéd hogy viselné ma, holnap? Zajjal járó tevékenységet, barkácsolást folytató lakik-e a környéken?. 

Ingatlanszótár


Szükségesnek tartjuk még megemlíteni a hirdetésekben található szakkifejezéseket. Legyünk tisztában velük, mielőtt tárgyalásokba kezdünk, vagy elmegyünk az ország másik felére megtekinteni egy ingatlant, nehogy csalódás érjen bennünket. 


Zártkerti ingatlan

Az ingatlan-nyilvántartásban két kategória létezik: a belterületi és a külterületi. 1987. szeptember 1. napjától a “zártkert” minősítés megszűnt, ennek ellenére sok tulajdoni lapon még mindig szerepel, és a köznyelvben is előszeretettel használják ezt a kifejezést. Zártkerthez tartoztak a településhez tartozó szőlők, gyümölcsösök, pincék, zártkerti gazdasági és pihenő célú épületek. Jelenleg ezek mind a külterületi osztály részei.

A zártkerti ingatlanok tulajdonosai 2017. december 31-ig bezárólag kérhetik a földhivataltól a területük “művelés alól kivett területként” való nyilvántartását.

A zártkerti ingatlanok gyakran a lakott területek közvetlen közelében találhatóak és még a településhez tartoznak. A belterületi ingatlanok esetében az önkormányzatnak ki kell építeni az infrastruktúrát, úthálózatot, közműveket, szemétszállítást, míg a külterületi részeken ezeknek a feladatoknak az ellátása sokkal rugalmasabb, ami a mindennapi életvitelt ezeken a területeken nagyban megnehezíti.

A beépíthetőség erősen korlátozott, gyakran csak 3%. Az ilyen típusú területek adásvétele nagy körültekintést igényel, a hitelfelvétel és a CSOK is csak bizonyos esetekben járhat hozzá, az áruk viszont jelentősen kedvezőbb a belterületi részekhez képest.

Banki ingatlan

A  hitelt visszafizetni nem tudó, fizetésképtelen emberek lakásait egy idő után a bank elárverezteti. Ilyenkor a legtöbb esetben a bank számára csak az a fontos, hogy a tartozás összege befolyjon, nem törekszik a legmagasabb piaci áron való eladásra, ezért van az, hogy ezeket a lakásokat sokszor olcsóbban lehet megvásárolni, mint a nem banki ingatlanokat. Több árverési és végrehajtási internetes oldalon lehet tájékozódni és licitálni ezekre az ingatlanokra.

Ha ilyen ingatlanban gondolkodsz, számíts rá, hogy nem tekintheted meg, sok esetben csak egy értékbecslő véleményét és az utca nevét kapod meg, esetleg néhány fényképet láthatsz a lakás tényleges megvásárlása előtt. A beköltözés is nehézségekbe ütközhet, mert előfordul, hogy még lakják az ingatlant az árverezés időpontjában, mivel a korábbi tulajdonosok nem tudnak hová menni.

Mennyire komfortos egy lakás?


A komfortfokozatoknak törvény által meghatározott szintjei vannak: komfort nélküli, félkomfortos, komfortos, összkomfortos. Nézzük, melyikről mit érdemes tudni!

Komfort nélküli

Az a lakás, amely a félkomfortos lakás követelményeinek nem felel meg, de az alábbiakkal rendelkezik:

  • legalább egy 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószoba,
  • főzőhelyiség vagy 4 négyzetméteres, főzést lehetővé tevő lakótér
  • lakáson kívüli WC
  • egyedi fűtés
  • vízvételi lehetőség

Félkomfortos

Ha a komfortos lakás feltételeinek nem felel meg maradéktalanul, de az alábbiaknak igen:

  • 12 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel rendelkezik
  • fürdőhelyiség vagy WC biztosított
  • közművesített, legalább villany- és melegvíz-ellátás van
  • fűtése egyedi

Komfortos

Feltételei megegyeznek az összkomfortos lakáséval, kivéve a fűtés módja, ami itt egyedi.

 

Összkomfortos

  • legalább 12 négyzetméteres alapterületű lakószobával, fürdőszobával, WC-vel és konyhával (vagy legalább 4 négyzetméteres, főzést lehetővé tevő lakótérrel) rendelkezik
  • melegvíz-ellátás adott
  • közművesítettség biztosított
  • központos fűtésmód

Dupla komfort

A dupla komfort fogalmát a jog nem ismeri, ez az összkomfortos kategóriába tartozik, de az ingatlanhirdetésekben gyakran találkozhatunk vele. A dupla komfort a 2 vagy több fürdőhelyiséggel és/vagy több WC-vel rendelkező lakásokra használatos kifejezés.

 

Luxus komfort

A luxus komfort fogalma szintén a jogban el nem ismert kategória. Gyakran minden szobához külön fürdőszobát és/vagy WC-t jelöl. Már a portaszolgálatot, klímát és a biztonsági rendszer meglétét is takarhatja, de ebben az esetben nem beszélhetünk egységes fogalomról.

 

Szükséglakás

Jogilag nem tartozik a lakások közé és ez nem egy komfortfokozat, de a jogszabály itt tér ki rá. Az olyan helyiség (helyiségcsoport), amelynek (amelyben legalább egy helyiségnek)

  • alapterülete a 6 négyzetmétert meghaladja
  • külső határolófala legalább 12 centiméter vastag téglafal vagy más anyagból épült, ezzel egyenértékű fal
  • ablaka vagy üvegezett ajtaja van
  • fűthető
  • WC használata, valamint a vízvétel lehetősége biztosított
(a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény)

Szobák és egyéb helyiségek

 

Félszoba

12 négyzetméternél kisebb alapterületű helyiséget jelöl.

Hall

Egy olyan ablaktalan helyiség, ahonnan ajtók nyílnak a többi szobába. A nagykönyv szerint legalább 8-10 négyzetméteres kell, hogy legyen, de a valóságban a panellakásokban ritkán érik el ezt a méretet. Mindenképpen egy olyan közlekedő, ami hasznosítható. Nem keverendő össze az előszobával, de legtöbbször az előszoba a hallba vezet. Leggyakrabban étkezőt, amerikai konyhás nappalit vagy gardróbot alakítanak ki belőle.

Alkóv

Egy kisebb, ablaktalan helyiség vagy fülke, ami egy átboltozott nyíláson kapcsolódik egy nagyobb helyiséghez. Eredetileg dolgozószobát vagy könyvtárszobát takart, de a legtöbb esetben hálószobaként funkciónál.

Loggia



(Ejtsd: loddzsa) A hagyományos erkélytől annyiban tér el, hogy nem lóg ki az épület síkjából, illetve felülről és  két oldalról zárt. Könnyen beépíthető erkélyfajta, de a beépítés ténye nem követelmény a loggiánál.

Franciaerkély, franciaablak




Megtévesztő kifejezés, mert a valóságban nincs erkély. Egy korláttal ellátott teraszajtót jelöl ez a fogalom. A homlokzat síkjából néha egy keskeny szegély kilóg, de igazi kilépésre nem szolgál. Kihasználási lehetőségei korlátozottak, elsősorban a szellőztetést és a fény beengedését könnyíti meg, balkonvirágokkal díszíthető. Télen egy üveg üdítő, nyáron egy adag kovászos uborka tárolására vagy teregető kiakasztására szokták leginkább használni. Ezekre tökéletesen alkalmas.


Mindenkinek jó választást és sikereket kívánok az új lakhelyén.
Virágné Fejes Éva 2018. május 10.

2 megjegyzés:

  1. Három pontosítás:
    Félszoba: ma már 8 négyzetméter a határ, nem 12
    Loggia: 3 oldalról határolt épített falakkal (a 2 oldalról határolt loggia nem értelmezhető, az már erkély)
    Létezik fél loggia is: az erkély fele loggia, a másik fele kilóg a ház falának síkjából. Nagyon gyakori megoldás!

    VálaszTörlés